image_pdfimage_print

Milliseid aknaid inimesed eelistavad?

Iga teine aknaostja eelistab plastikmaterjalidest aknaid ja see on ka arusaadav, sest plastaknad on omadustelt puitakendega võrdsed kui hinnalt umbes kaks korda odavamad. Kui sageli ka silmaga vaadates ei saa arugi, mis materjalist aknad tegelikult on, siis milleks rohkem maksta?

Plastikaknad näevad välja tõetruud

Kuigi Eesti inimene kipub veel nii mõnigi kord eelistama traditsioonilisi puidust aknaid ja uksi, on aina rohkem neid, kes enne lõplikku ostuotsustust võrdlevad neid tehniliselt väga heal tasemel PVC-avatäidetega. Tänapäevased puitimitatsiooniga plastuksed ja –aknad näevad välja nii tõetruud, et sageli ei saa klient silmaga vaadates arugi, mis materjalist aknad ja uksed tegelikult on.

Plastikaken sobib iga arhitektuuristiiliga

Plastaknaid tasub eelistada nii tehnoloogiliste omaduste kui ka hinna pärast. Plastikakende tootmisel kasutatav tehnoloogia võimaldab kasutada lugematul hulgal põnevaid profiile ja viimistluslahendusi ning seda ka kõige erinevama kujuga avade puhul. Nii saab valmistada plastist lihtsalt ümmargusi, poolkaares ja teisi erikujulisi aknaid. Tänu modernsele välimusele ja ajatule disainile sobivad plastikaknad kokku iga arhitektuuristiiliga. Akna kuju ega värv ei sea kliendi loomingulisele vabadusele mingeid piire ning seda kõike puitakendega võrreldes pea poole odavamalt.

Hea soojapidavus ja avatavus

Ka soojapidavus on plastikakendel võrreldes puiduga võrdne ehk mõlemi U-väärtus jääb vahemikku 1.6 W/m2K kuni ca 0.8 W/m2K. Samuti saab mõlema aknatüübi jaoks tellida nii 2- kui ka 3-kihilisi klaaspakette ning neid nii õhu- kui ka argoontäitega või nii alumiinium kui ka sooja vaheliistuga jne. Mõlemad kasutavad kummitihendeid. Seega soojapidavuse osas pole mingit erinevust.

Samuti on plastik- ja puitaknad ühesuguselt avatavad ehk neil on sisuliselt samasugused sulgurmehhanismid. Aknaid saab avada nii ülevalt kui ka külje peale.

Pikaajaline kasutusvõimalus

Kuna materjalide hinnaerinevused on suured, siis tuleb endale selgeks teha, kas aknaid soovitakse aastakümneteks ehitatavale kodule või ajutisele peatuspaigale. Plastikaknad püsivad kaua, nad ei mädane ega kõdune ja eluea pikendamiseks vajalik hoolduski on neil lihtne. Veelkord meelde tuletuseks, et plastaknad on puitakendest siiski pea kaks korda odavamad. Milleks siis maksta rohkem!

Eesti aknaostja eelistatused on Klaasmerki hinnangul järgmised:

  1.  plastikmaterjalidest aknaid eelistatakse 50-55% juhtudel ning seda eelkõige tänu soodsale hinnale;
  2. puit-ja puit-alumiiniumaknaid eelistatakse 40-45% juhtudel;
  3. alumiiniumist akende turuosa on kuni 5 protsenti

3 viga, mida tehakse uue akna valimisel

Sama oluline, kui on kvaliteetsed aknad, on ka akende paigaldamine. Ka kõige soojapidavama akna omadused on võimalik ära nullida, kui paigaldus ei ole tehtud reegleid järgides.

Kellelt valida aknad?

Kõige tähtsam uue akna valimisel on teha valik akna tootja või kauba müüja vahel. Aken ostetakse ju mitmekümneks aastaks. Nii tuleb ostu juures kindlasti jälgida, kelle käest seda teha. Pikast garantiiajast pole kasu, kui teid teenindavat ettevõtet enam pole. Tasub jälgida nii ettevõtte tegutsemisaega kui ka klientide hinnanguid sellele.

Kuidas aknad toodetakse

Eelnevalt tuleb uurida, milline on valitud aknatootja tehnoloogiline baas ja kogemus. Tänapäevased aknad on mõõtudelt üha suuremad ja sellest sõltuvalt ka raskemad. Nii peab nende tootmine toimuma vastavalt tehnoloogiale ja olema rangelt kontrollitud. Kui mõnele teie tootmisalasele küsimusele vastatakse ettevõttes ebamääraselt või jäetakse üldse põhjendamata, pöörduge parem teiste aknatootjate poole.

Akende valik

Tänapäeval on akende valik lai ja neile pakutakse mitmeid kaasaegseid lahendusi. Vastavalt sellele peavad olema teadmised ka ettevõtte töötajatel. Tuleb jälgida, kui hästi nad oskavad pakkuda teile uusi lahendusi just teie soove arvestades. Näiteks avatäidete funktsionaalsust ja kasutusmugavust tõstavad erinevad suluselahendused, peidetud hinged, lükandsüsteemid ja veel väga palju muid spetsiifilisi nüansse. Tasub uurida sedagi, kas teie aknaid ja uksi paigaldatakse näiteks klambritega või läbi lengi kruvidega ja miks eelistatakse ühte viisi teisele. Akna paigaldamisel klambritega on oluline jälgida, et klambrite kogus ja vahemaad vastaksid tootja poolt ettekirjutatule.

Klaasmerk hindab oma kliendi vajadusi kõrgelt ja meie kõigi töötajate soov on pakkuda teile alati parimat lahendust.

Telli uued aknad Klaasmerkist.

Kui kaua PVC aknad kestavad?

Head aknad kestavad üsna kaua. Eriti PVC aknad, sest plastik teadupäralt ju ei mädane ega kõdune ja kui veel nende eest hoolitseda nagu kord ja kohus, siis seda kauem püsivad need ka heas töökindluses.

PVC aknad saavad kaitse juba tootmisel

Akna kestvust mõjutavad kliima, õhusaaste, mehaanilised mõjurid ja hoone niiske siseõhk, kuid PVC akende vastupidavus on väga hea. Plastik ei kõdune ega mädane, vaid suudab väga pikka aega taluda ka väga raskeid ilmastikutingimusi. Klaasmerki akendele pannakse ka juba tootmisel kaitse akende servadele tolmu, niiskuse, UV-kiirguse ja külmumise mõjude tõttu tekkida võivate kahjustuste eest.

Akende kestvuse juures on tähtis ka aknaplekkide õige paigaldus, et vesi saaks eemale juhitud ning see ei pääseks konstruktsiooni. Samuti peab akna lengi serva katma pärast paigaldust mõistliku aja jooksul kaitsva välisviimistlusega.

Kindlasti ei tohi aknaprofiili ja -klaaside puhastamisel kasutada teravaotsalisi esemeid (metallist pahtlilabidad, noad, terasharjad jms) – nendega võib aknapinnale tekitada jäädava vigastuse.

Värskendamiseks piisab värvimisest

Plastikaken ei vaja üldse mitte mingisugust värvimist. Erinevalt puitaknast ei pea plastakende PVC-profiile värviga värskendama. Eriti siis, kui akna eest piisavalt hästi hoolitseda, kindlustame, et korralik PVC profiil ei lähe kollaseks ja ei väsi ära ka kuidagi muud moodi. Kui aknad kipuvad välistingimuste tõttu tuhmuma, tasub neil raamid-lengid kord paari aasta tagant või vastavalt vajadusele poleerida ning aknad säravad jälle kui uued. Tugevalt määrdunud pindade puhul võib kasutada spetsiaalset PVC-akende ja -uste puhastamiseks mõeldud puhastuspiima.

Kui hooldada, siis kestab veelgi kauem

Kui aken on õigesti paigaldatud, on selle regulaarne hooldamine juba kerge ja Klaasmerki plastikakende hooldus on lihtne. Kõige olulisem on akent aastas korra õlitada ning tihendid puhastada ja silikoonida.

Et õlitamisega liidab akna kestvusele kindlasti aastaid, seda saab teha igaüks ise. Kord aastas tasub aken lahti teha ja tilgutada silikoonõli sulusel nähtavatesse väikestesse märkidesse. Kõik liikuvad mehhanismid tahavad õlitamist, sest mingil määral tuleb neisse ikka tolmu. Määrida tasub akna kõiki liikuvaid osi.

Kestvust aknale liidavad ka tihendid, mis vajavad samuti vähemalt kord aastas silikoonõliga üle käimist. Selleks lasta silikoonõli lapikese peale ja kanda see kerge liigutusega tihendidetele. Silikoonimata tihendid kipuvad kiiremini kuluma ja kinni jääma. Kui aken laseb õhku läbi, on seegi esimene märk tihendite kulumisest.

Tihendid vajavad vahetamist

Iga kümne aasta tagant on vaja tihendeid välja vahetada, kuid seegi tegevus on lihtne. PVC-aknaprofiilides on tihendite jaoks spetsiaalne soon ja tänu sellele võtab vahetus aega vaid kümme minutit. PVC-akendel kasutatakse kaht tüüpi tihendeid: keevitatavad PCE-tihendid ja tavapärased EPDM-tihendid. Viimaseid kasutatakse ka vanade asendamisel uutega. Mõlemad tihendid on vastupidavad ja ilmastikukindlad, kuid loomulikult teeb aeg siiski oma töö. Nii hakkabki vanematel, 10–15 aastat tagasi toodetud aknatihenditel tööiga juba otsa saama. Praegu kasutusel olevad tihendid on vastupidavamad ning nende tööiga on vähemalt viis aastat pikem.
Tihendi juures jälgi ka selle paksust, sest profiilide lõikes võib see olla erinev ja vale paksust kasutades võib tihendamise asemel aken muutuda hoopis hõredamaks.
Aknatihendite vahetamine käib tõesti lihtsalt: võta tihendi otsast kinni ja tiri maha, puhasta nii aknaauk kui ka raami tihendikoht noaotsaga kraapides, pese üle, kuivata ja kleebi uus tihend.

Tihendite hoolduse osas anname akna tellimisel kliendile kaasa ka teadmise, kas aknal on vahetatavad tihendid ja kuidas käib tihendite vahetus ning kas seda saab ta teha ise või tuleb selleks kutsuda spetsialist.

PVC aken kestab inimese eluaja

Plastakende tehnoloogia töötati välja 60 aastat tagasi ja plasti elueaks prognoositakse ligi 100 aastat. Praeguseks on plastikaknaid paigaldatud 30 aastat ja siiani pole olnud kuulda, et lagunemise pärast oleks neid välja vahetatud. Nii on praktikas võimatu öelda, kui kaua plastaknad vastu peavad, kuid üks on kindel- hea hoolduse korral kestavad PVC aknad kindlasti ühe inimese eluaja.

Plastikaknad on ka sobivad kõigile. PVC on keemiliselt stabiilne ja inimese tervisele ohutu, mistõttu sobivad plastaknad ka allergilistele inimestele.

Kas liuguks võiks rippuda laes või liikuda mööda põrandat?

Kui liuguks on valitud, tuleb otsustada, kas ta ripub laes või liigub ka mööda põrandat, kuid millele peab selle valiku juures tähelepanu pöörama.

Liuguksed saab lahterdada selle järgi, millised on ukse kinnitused ehk kas rippuv süsteem või on ka põrandal juhtsiinid. Tavaliselt liiguvad liuguksed spetsiaalsete rullikutega ala- ja ülasiinide vahel, mida pole üldse näha ja nii ei oska tavakasutaja mõeldagi, kuidas täpselt käib nende juhtimine.

Kui lael on piisav kandevõime, eelistavad spetsialistid paigaldada liugukse ainult lakke. Selleks kinnitatakse seina või lae külge juhtsiin, mille sees sõidavad kui väikesed vankrid ja nende küljes ripub uks. Nii jääb põrandapind vabaks. Külgsuunalise liikumise vältimiseks kasutatakse alaservas spetsiaalset fiksaatorit.

Kõige enam on levinud just sellised liuguste süsteemid ja ühe ukse tahvli puhul toimibki kõik nii hästi. Uks käib kenasti kinni-lahti juhttihvtiga ukse alumises servas ning põrandale ei pea kinnitama selleks mingeid eraldi siine või freesima põrandasse sooni. Keerulisemaks muutub olukord kui tegemist on kahe või enama uksetahvliga, mida peab saama paralleelselt seinaga liigutada rohkem kui on tahvli laius. Sellisel juhul on vaja põrandas kasutada mingit juhtivat soont või liistu ning ukse alumises servas peavad olema väikesed rattad mis liiguvad mööda juhtpragusid. Ega seegi poleks ju mingi takistus, kui sellesse vakku ei koguneks mingit sodi või prahti, seda aga tahest tahtmata sinna koguneb. Nii peab pragusid ukse vabaks liikumiseks aegajalt puhastama.

Kui liugust ei ole võimalik kinnitada lakke, jääb põrandale ka juhtsiin. Põrandal jooksvaid uksi on lihtsam kasutada ja kui põrandale paigaldatud juhtsiin või soon ei hakka ka ajapikku häirima, ongi kõik parimas korras. Liuguksed peab kinnitama nii põrandale kui ka lakke ala- ja ülasiinidele ning nautida ukse kui iseenesest kinni ja lahti rullumist.

Liugukse alasiine saab paigaldada vaid siledale parkett või betoonpõranda sirgele ja loodis avale.

Ülasiiniga rippuv liugukse mehhanism võib olla peidetud või avatud, paigaldatav eraldi avasse või koos klaasvaheseinte süsteemiga. Ainsaks piiranguks on ukselehe laiuse jagu vaba ruumi olemasolu ukseava kõrval.

Seinapealseid rippuvaid liuguksi on kerge paigaldada ka renoveeritavatel objektidel, vahetada nii hingedega uksed meelidvate liuguste vastu. Klaasmerki liuguste valikuga saad tutvuda siin.

Seinapealne liuguks on kauniks sisustuselemendiks ka igale vannitoale.

Kui kodu on veel projekteerimisetapis on mõistlik teha otsus seinasisese liugukse kasuks. Lisaks põrandapinnale jätab seinasisene liuguks vabaks ka seinapinnad. Seinasisest liugust saab tellida ka lukustatavana. Nii on nende kastutusvõimalus laiem. Neid saab edukalt kasutada nii magamistoa- või tualetiuksena kui ka paarisliugustena.

Kui on soov paigaldada liuguksed, siis saate igakülgset ja ainult teie soovidega arvestatavat abi Klaasmerkist. Küsi julgelt pakkumist siit.

Kuidas valida garderoobi õiged liuguksed?

Suured garderoobikapid võtavad enda alla tihtipeale terve seina või pool sellest, mistõttu on neil oluline roll ruumikujunduses.

Kõigepealt tuleb endale selgeks teha, kas garderoobi uksed on vaid praktilisel kaalutlusel. Kui jah, siis võivad nad olla pigem tagasihoidlikud ja sulanduda muu kujundusega.

Kui garderoobiuks on mõeldud selgelt eristuva ja omaette disainielemendina, siis on selleks valikuid rohkesti ja alustama peab lükanduste välimuse lahendustest. Võimalus on valida garderoobi liuguksed puidutooni ja peegliga. Puidutooni liuguksed sobituvad hästi kokku eraldiseisva puitplaadist valmistatud garderoobi karkassiga. Klaasmerki valikus on nii heledamaid kui ka tumedamaid puidutoone, näiteks: aragona tamm, pöök, valge mänd, pähkel jne. Lükanduste sisuna peegli kasutamisel on mitmeid plusse. Täissuuruses peegel teeb lihtsamaks nii riiete valimise, soengu sättimise kui ka muud kõikmõeldavad toimetused peegli ees. Samuti toob peegelpind ruumi lisavalgust ja muudab selle avaramaks. Klaasmerki valikus on erinevaid peegleid ning klaase nii matid kui kirkad variandid.

Viimase paarikümne aasta üks trendikamaid valikuid on matistatud klaas. Matist klaasist kumab valgus läbi ja nii saab garderoobi riiulitel olevate asjade paigutusest aimu ka uksi avamata. Selliselt on meie kiirust nõudvas maailmas lihtsam esemeid üles leida. Tänapäevasesse interjööri on efektne valik ka värviline või mustriga klaas. See loob tuppa sära ja toob ruumikujundusse värskust ning uudsust. Klaasmerki valikutes on klaasist garderoobiuksi võimalus valida erinevas värvitoonis, samuti ruudulisi, triibulisi. Seegi polegi veel kõik. Pane oma loovus tööle ja tee valik oma ruumi sobivate erinevate kujunditega lahenduste vahel.

Garderoobiuste põnev uus lahendus on bambusega kaetud garderoobi uksed. Need toovad ruumi looduslähedust ja rahulikkust, sobides isikupärase lahendusena nii maakoju kui ka modernsemasse interjööri.

Kui on soov garderoobiuksega lisada ruumile omapära, tasub selleks kasutada disainikleebiseid (printimist klaasile). Printklaasi on lihtne kasutada ruumikujundusse piltide ja mustrite toomisel. Klaasmerk pakub disainkleebiseid laias värvivalikus ja valmistab neid ka erinevates suurustes. Võimalus kasutada ka kliendi fotot või mustrit. Kataloogiga saab tutvuda siin.

Mida suurem roll on garderoobikappidel ruumikujunduses, seda kindlamalt tasub pöörduda Klaasmerki, kus asjatundlikud töötajad oskavad soovitada ka võimalusi erinevaid materjale omavahel kombineerida. Valik on piiramatu ja kõik sõltub lõpuks taas vaid teie endi isikupärast tulevatest soovidest ja eelistustest.

Ootame teid Klaasmerkis!

Mida pidada silmas liugukse siinide paigaldamisel?

Liuguks liigub mööda siine, kuid kas neid saab paigaldada igale poole, kas ma tahan siine näha või peavad nad olema peidetud, vastused neile ja veel teistelegi tekkivatele küsimustele saad sellest tekstist.

Liuguksed on muutunud lihtsalt ruumieraldajast sistuselemendiks, mis loob isikupära ning annab võimaluse kasutada ruumi optimaalselt. Liuguste eripäraks on sobivus paigutada neid erinevatesse ruumidesse.

Ülasiinid vajavad korralikku riputuskarkassi

Üldjuhul paigaldatakse liugukse ülasiinid lakke kruvidega ja selleks on vaja tugevat ja korralikku riputuskarkassi. Tänapäeval kasutatakse ehitamisel aga palju kergeid materjale. Nii tuleb kohtadesse, kus saavad olema liuguksed paigaldada Gyproc-plaadi taha näiteks puidust tala.

Alasiinid nõuvad siledat põrandat

Liugukse alasiine saab paigaldada vaid siledale parkett või betoonpõranda sirgele ja loodis avale. Alasiinid paigaldatakse kahepoolse teibi, silikoonliimi või väiksemate kruvidega. Enne kleepimist tuleb põrand hoolega puhastada kogu mustusest. Kui põrand on vahatatud, tuleb vaha eemaldada spetsiaalse ainega.

Siin võib olla nähtav

Kui on tegemist kahe või enama uksetahvliga liuguksega, mida peab saama paralleelselt seinaga liigutada rohkem kui on tahvli laius, on vaja põrandas kasutada mingit juhtivat soont või liistu. Ukse alumises servas peavad olema väikesed rattad, mis liiguvad mööda juhtpragusid.

Ka ülasiin võib olla paigaldatud selleks eraldi tehtud avasse.

Siin võib olla peidetud

Ülasiiniga liugukse mehhanism võib olla peidetud avasse või koos klaasvaheseinte süsteemiga. Ainsaks piiranguks on ukselehe laiuse jagu vaba ruumi olemasolu ukseava kõrval.

Tähelepanu tasub pöörata siinide hooldusele

Kui lükanduksed liiguvad plastik-nailonrullikute peal, siis ei nõua need ka mingit erilist hooldamist. Määrdumise korral piisab lihtsalt lapiga puhastamisest. Kui aga liugukse paigaldus vajab juhtsiini põrandas, siis sellesse juhtsiini soonde hakkab tahes-tahtmata kogunema ka sodi ja prahti. Nii peab seda selleks, et uks vabalt liikuda saaks, aegajalt puhastama.

Siinid seina sisse

Kui kodu on veel projekteerimisetapis on mõistlik teha otsus seinasisese liugukse kasuks. Lisaks põrandapinnale jätab seinasisene liuguks vabaks ka seinapinnad. Seinasisest liugust saab tellida ka lukustatavana. Nii on nende kastutusvõimalus laiem. Neid saab edukalt kasutada nii magamistoa- või tualetiuksena kui ka paarisliugustena.

Seega, siinide paigalduse eripärad ei ole liugukse soovi korral takistus, vaid võimalus. Küsi asjatundlikku nõu Klaasmerkist ja tee just sulle sobivaim valik oma ala spetialisti nõuannetele toetudes.

5 punkti, mille järgi valida õige aken

Selleks, et oma uute akendega täielikult rahule jääda, tuleb eelnevalt hästi läbi mõelda, mida on soov uute akendega saavutada. Hiljem on parandusi teha väga raske, sageli isegi võimatu, või kui, siis on see üsna kulukas.

Sobivus hoonega?

Akende tellimine algab sobivuse hindamisega majale ja ka teiste ümbruses olevate hoonetega, sest hoone akendega peab nõus olema ka ühistu, vajadusel tuleb saada luba ka Muinsuskaitseametist. Läbi tuleb mõelda, kui tuule- ja mürarikkas piirkonnas asuvale majale aknaid tahetakse, millisesse ilmakaarde nad jäävad ja kas nad on avatavad sisse- või väljapoole. Samuti tuleb jälgida nii majale kui ka piirkonda sobivat akende värvi. Teada on vaja ka, mida konkreetsetes ruumides tehakse ja kui sageli seal viibitakse, sest tänapäevased aknad on õhutihedad. Läbi tuleb mõelda edaspidine õhuvahetus ruumis ja kas see on energiasäästlik. Piisav õhuvahetus on ruumis viibijate tervise jaoks väga tähtis.

Raami materjal?

Üks põhimõttelisemaid valikuid tuleb teha aknaraami materjali valides, kuigi tegelikult moodustab raam akna pinnast vaid 10–12 protsenti. Nii on raami roll soojuse pidamisel üsna tagasihoidlik, sest akna pinnast on suurem osa kaetud siiski klaasiga ning klaaspinnal on soojapidavuses palju suurem tähtsus. Raami valikul tasub lähtuda hoone tüübist – kas tegemist on kortermaja või individuaalelamuga. Loomulikult tasub jälgida ka hinda, sest plastikraamid on üldiselt taskukohasemad.

Kahe- või kolmekordsed klaasid?

Tihti seistakse valiku ees, kas paigaldada kahe- või kolmekordse klaasiga aken. Üsna mõttetu on paigaldada soojustamata seina eriti hea soojapidamisega akent. Samuti ei anna see tulemust puuduliku ventilatsiooni korral. Arvestada tasub sedagi, et kahekordse klaaspaketi puhul on akende higistamise ehk neile kondensatsioonivee tekke risk suurem.

Kolmekordse klaasiga aknad on kahekordsetest kaalult raskemad aga oluliselt soojemad. Samuti on nende hind veidi kõrgem.

Aken kui kindlus müra ja liigse päikesevalguse eest?

Paljudes kodudes soovitakse, et uued aknad oleksid mürakindlad. Lihtsaim ja soodsaim lahendus selleks on kasutada klaaspaketis erineva paksusega klaase. Võimalik on kasutada ka spetsiaalseid klaase, kuid need on krõbedama hinnaga. Tihti tuleb esimesel korrusel asuva korteri puhul mõelda akna turvalisuse peale. Selleks on akendele mitmesuguseid klaaspaketi- ja suluselahendusi. Liigse päikesevalguse eest kaitsevad spetsiaalsed päikesekaitseklaasid.

Hilisem hooldus ja garantii?

Juba akent valides tasub silmas pidada, millist hooldust aknad hiljem vajavad. Akendelt tolmu ja mustuse võtmine on elementaarne, kuid tasub uurida, millist hooldust vajavad tihendid ja kui tihti tuleb neid määrida, samuti suluste hooldust. Kui tavalise hooldamisega (pesemine, määrimine) saab üldjuhul igaüks ise hakkama, siis teine lugu on akende reguleerimisega, tihendite vahetamise või muude akna toimivust mõjutavate töödega. Need peaks jätma vastava kvalifikatsiooniga spetsialistide teha. Kõigi akende korrasolekut tuleks jälgida pidevalt. Tutvuma peaks akende kasutus-ja hooldusjuhendiga, garantiitingimustega.

Jälgi ka seda, milline on garantii kestus ja garantiivälistused, kas müüjaks on tootja või vahendaja, kui suure tõenäosusega vastutab müüja oma toote eest ka viie aasta pärast. Aken on ehitustoode ja ehitustootena peab aken olema varustatud CE-märgisega ning sellega peab olema kaasas kasutusjuhend (muuhulgas juhised akna paigaldamiseks ja hooldamiseks). Akende kohta kehtib Euroopa standard EVS-EN 14351-1.

Küsi asjatundjalt nõu, uuri tootjate paigaldusjuhendeid ja tutvu juba paigaldatud akendega. Küsi mitu võrreldavat pakkumist. Akende valikul on targem üheksa korda mõõta ja üks kord paigaldada!

Loe veel – 8 põhjust miks valida plastikaknad

Kas valida liuglükanduks või kaldavatavusega lükanduks?

Liuglükandukse või kaldavatavusega lükandukse valik sõltub suuresti ukseava suurusest, kasutusmugavusest, visuaali sobivusest ja rahalistest võimalustest.

Kui sind vaevab küsimus, millist lükandust ja mille järgi mida eelistada, saad Klaasmerkist kindlasti abi. Klaasmerk pakub kõrgekvaliteedilisi plastikprofiilidest lükanduksi, mis on mõeldud enamasti just hoonete välispiiretesse, samuti rõdudele ja terrassidele.

Kas valida nüüd lükanduksed liugsalt avanevad või ka kaldavatult tuulutusasendisse jäetavalt, sõltub vähemalt kolmest asjaolust.

Valik algab sellest, millist väljavaadet soovid. Kui näed vaimusilmas, et terve üks hoone sein on klaasist ja ukseaval on madal lävepakk, siis soovitavad Klaasmerki spetsialistid suure avaga Thermoslide liuglükandust. Valgete uste puhul saab sellise suure klaaspinnalise lükanduksega katta lausa kuni 6,5 meetrise ava kõrgusega kuni 2,8 meetrit. Värviliste liuglükanduste puhul jäävad mõõtmed küll veidi väiksemateks, kuid laiust siiski kuni 4,5 ja kõrgust 2,5 meetrit.

Liuglükanduksed

Liuglükandust on parem ja rahaliselt mõistlikum kavandada uutele majadele. Kliendil on rohkem võimalusi oma soovide teostamiseks ja nende paigaldus on üsna spetsiifiline ning saab juba projekteerimisel arvesse võtta. Kuid Klaasmerki spetsialistid saavad sellega hakkama ka renoveeritud hoonetel, kõik sõltub vaid kliendi soovist ja tema soovidele vastavast rahalistest võimalustest.

Kuigi avara väljavaate eest tuleb rohkem maksta, sest Thermoslide liuglükanduksed on teistest liugustest kallimad, saad olla kindel nende kõrges kvaliteedis. Suure klaaspinna puhul on see ju ülioluline. Thermoslide liuglükanduste konstruktsioon on välja mõeldud nii, et selle kasutamiskindlus on tagatud. Seda on turvaline avada ja sulgeda ning mis peaasi – ka mugav igapäevaselt kasutada.

Kaldavatavusega lükanduksed

Kaldavatavusega lükanduksed sobivad väiksematesse avadesse, nende maksimaalne laius on kuni 4,5 meetrit ja kõrgus 2,5 meetrit. Kuid see-eest saab neid jätta tuulutusasendisse, samuti on nad ka hinnaklassilt soodsamad.

Kaldavatavusega lükanduksel on kõrge lävepakk. Kui see on vastuvõetav, siis on kaldavatavusega lükanduste võimalik kasutusala väga lai.

Akende hooldus

Kui võrrelda liuglükandukse ja kaldavatavusega lükandukse hooldust, siis aknapesu ja esmase õlitamisega saab igaüks ise hakkama. Samas on mõlemad süsteemid sedavõrd keerulised, et spetsiifilisema hoolduse korral tasub pöörduda spetsialisti poole ja panna aeg tema kohale kutsumiseks.

Ühte võib kindlalt öelda, hinnaklassilt kallim liuglükanduks on ka sedavõrd tugevama konstruktsiooniga, et võimaldab kergemat avamist-sulgemist. Suluse reguleerimiseks ja seadistamiseks pakub abi Klaasmerk.

Küsi hinnapakkumist Klaasmerkist siit. Saad aknad, mis kestavad ja vajadusel on spetsialist vaid telefonikõne kaugusel!

Loe veel – Lükandukse 5 eelist

Kuidas võtta mõõte uue akna tellimiseks?

Akna tellimiseks mõõtude võtmine on imelihtne, vaja on vaid mõõdulinti ja paberit ning  järgida mõnd nippi, pidades meeles paari näpunäidet.

Olgu alguses kohe ära öeldud, et järgnevad õpetussõnad on mõeldud ainult hinnapakkumise koostamiseks, sest hinnapäringu jaoks piisabki vaid akende mõõtmisel ligikaudsetest kõrgus- ja laiusmõõtudest.

Lengi välismõõdud

Akende hinnapäringut esitades on oluline teada akende lengi välismõõte. Te ei pea muretsema, kui annate natuke valed mõõdud, sest kui tellite aknad koos paigaldusega, tuleb tootjapoolne mõõdistaja ja kontrollib mõõdud enne valmistamist üle.

Aknaava laius, kõrgus ja sügavus

Nii pole ka oluline, kas asute aknaid tellima uusehitusele või vanale ehitusele ehk kas kivi- või puitseinale. Tähtis on mõõta aknaava väljast laiuses piirdelauast piirdelauani või krohvist-krohvini.

Kõrguse jaoks on soovitatav mõõta aknal väljastpoolt veeplekist ülemise piirdelauani, mis on akna kohal, sest veepleki asukohta pole võimalik muuta. Nii saate ligilähedased akna laius- ja kõrgusmõõdud. Kui aknal on jaotised, siis võtke mõõt ka piirdelauast jaotise keskele. Võetud mõõtudele lisaks on hea, kui saate teha ka pildi vanast, väljavahetatavast aknast.

Aknalaua sügavuse mõõtmiseks tuleb võtta mõõt vana akna välispinnalt kuni olemasoleva aknalaua sisejooneni ja veepleki mõõdu saab, kui liita olemasolevale veepleki sügavusele juurde 20mm.

Akende jaotus ja avatavus

Hinnapakkumise jaoks on tähtis lisada juurde ka akende jaotus ja avatavus. Samuti värvus, profiil, klaaspakett, lisade soov nagu aknalaud, veeplekk. Samuti ka muu oluline teave, mida leiad ettevõtte kodulehelt või saad, kui küsid soovitusi Klaasmerki ekspertidelt.
Kindlasti tasub hinnapakkumises ära märkida, kas soovite ka ettevõttepoolset paigaldust, viimistlust ja utiliseerimist.

Alles peale ettevõttepoolset akende mõõdistamist esitatakse teile uus, täiendatud hinnapakkumine õigete mõõtudega ning nende mõõtude järgi antakse aknad töösse. Edaspidine vastutus õigete mõõtude eest lasub ettevõttel.

Kui aga tellitud aknaid paigaldavad objektil remonti teostavad ehitajad, kliendi sõber, tuttav või keegi muu, kes on aknapaigaldusega kursis, vastutate ise õigete mõõtude eest. Kokkuvõtlikult vastutab õigete mõõtude eest antud akna paigaldaja.

Loe veel – 7 asja, mida peaksid teadma, enne akende vahetamist

Kas ja kuidas peab aknaid hooldama?

Õige akende hooldus toob rahulolu nende kasutamisest, sest päike paistab kaunilt sisse ning tagatud on ka nende pikemajalisem korrasolek. Teisisõnu täidavad aknad kenasti oma eesmärki.

Kui tavapäraselt pestakse aknaid korra, parimal juhul kaks aastas, siis sellisegi akende hoolduse juures tuleb puhastada hoolsalt ka aknaraamid ja tihendid. Pesemisel tasub kasutada neutraalset puhastusvahendit ja vett, kuivatamisel pehmet rätikut. Akende puhastamisel ei tohi kasutada suure kõvadusega teralisi puhastusvahendeid. Isegi siis, kui tundub, et sellega saab plekkidest kiiresti lahti.

Kipsi-, pahtli- ja krohvijäätmed tasub akendelt eemaldada puit -või plastpahtlilabidaga ja sedagi ainult juhul, kui pesemine tõesti ei aita.

Mida ei tohi teha?

Mitte mingil juhul ei tohi akent puhastada teravaotsaliste tööriistadega nagu noad, metallpahtlilabidad, terasvill, liivapaber ja muu selline, sest need kahjustavad akna pealispinda. Ka agressiivsed puhastusvahendid või lahustid nagu nitrolahusti, küünelakieemaldaja jne põhjustavad aknaprofiilide pealispinnale jäädava kahjustuse.

Samuti tuleb vältida liigse vee sattumist aknalaudadele, sest liigne vesi võib kahjustada aknalaudu ning need võivad punsuda. Staatilise laengu vältimiseks tasub kasutada antistaatikut.

Akende tehniline ülevaatus

Peale tavapärase puhastuse tuleb teha ka oma plastikakendele igal aastal vähemalt üks kord  väike ülevaatus, see tagab aknale pikaealise tõrgeteta funktsioneerimise. Selleks puhasta akende veeäravooluavad, eemalda tolmuimejaga tolm ja mustus aknalengi seest ning puhasta ummistunud avad puu -või plastikpulga abil. Tihendite hoolduseks tasub neid määrida vaseliini või spetsiaalse rasvapulgaga. Nii säilitavad tihendid elastsuse ning ei kleepu.

Suluste hooldus on oluline

Tähtis on teada, kuidas hooldada akna suluseid. Aknal võib olla kasutatud fiibersulust või metallsulust ja teavet selle kohta leiab ostudokumentidest või akna visuaalsel vaatlusel. Akende avanemise ja sulgemise ning hoolduse kohta leiab teavet vastava sulustuse kasutus-hooldusjuhenditest.

Millega puhastada PVC-aknaid?

Siinkohal olgu öeldud, et PVC-profiili pinda võib pühkida mitteabrasiivse puhastusvahendiga niisutatud lapiga ja seejärel kuivatada. Tugevalt määrdunud pindade puhul on soovitatav kasutada spetsiaalselt PVC-akende puhastamiseks mõeldud puhastuspiima. Mitte mingil juhul ei tohi PVC-profiile puhastada aknapesuvahenditega, sest olenevalt vahendist võib nendega puhastamine tekitada aknaprofiilile staatilist elektrit, mille tõttu aken hakkab tolmu hoopis niiöelda „külge tõmbama“.

Kui tavalise hooldamisega ehk pesemise ja määrimisega saab igaüks üldjuhul ise hakkama, siis akende reguleerimise, tihendite vahetamise või muude akna toimivust mõjutavate töödega enam mitte. Need peaks jätma vastava kvalifikatsiooniga spetsialistide teha.

Telli akende hooldus Klaasmerkist!