Turvaklaasid

image_pdfimage_print

https://klaasmerk.ee/public/files/turvaklaas.jpg

Mis on turvaklaasid?

Turvaklaase on kahte liiki – karastatud ja lamineeritud. Kui tavaline float-klaas puruneb teravateks kildudeks, siis karastatud turvaklaasi purunemisel tekivad väikesed graanuli-laadsed tükid, mis vigastusi ei tekita. Lamineeritud turvaklaas puruneb float-klaasiga sarnaselt, kuid killud püsivad turvakilel ja vähendavad seega lõikehaavade tekkimise riski.

Karastatud klaas on viis korda tugevam kui tavaline klaas, sest seda on kuumutatud umbes 600-650 kraadini ja seejärel kiiresti jahutatud. Karastatud klaas peab koormusele tunduvalt paremini vastu kui tavaline klaas, täites ka turvaklassi 1(C)3-1(C)1 nõudeid.

Lamineeritud turvaklaas saab oma turvaomadused lamineerimisprotsessis, mille käigus lamineeritakse kaks (või enam) klaasitahvlit omavahel PVB kiledega kokku. PVB kile muudab klaasi sitkeks ja raskesti purustatavaks, aga kui klaas peakski purunema, siis püsivad killud PVB kile peal kinni. Lamineeritud turvaklaase võib valida ka erinevate värvitoonidega.

Kuuli- ja vandalismikindlad klaasid on mitmekordsed PVB lamineeritud klaasid, mis pakuvad lamineeritud klaasiga samasugust kaitset, kuid kannatavad oluliselt rohkem koormust. Vastavalt turvaklassile on kasutatud paksemaid klaase ja kilesid, mis takistavad märkimisväärselt plaanitud sissemurdmist.

Kus sobib turvaklaase kasutada?

Turvaklaasidega saab luua valgusrohkeid, läbinähtavaid ja turvalisi interjööre, samas sobib neid kasutada ka välistes tingimustes. Karastatud ja lamineeritud klaasi ühildades valmivad kuuli- ja murdvargust tõkestavad klaasid. Turvaklaase saab kasutada ka kohtades, kus on eriti suur raskuskoormus (trepid, klaaspõrandad jne). Turvaklaaside levinuimad kasutuskohad ongi välisfassaadid, katused, põrandad, uksed, treppide- ja rõdude piirded, rõdude klaasimissüsteemid, vaheseinad, dušikabiinid, vannitubade sisustus, mööbel jne.

Tehnilised andmed:

Normaalse paksusega lamineeritud klaas selle optilisi omadusi ei mõjuta. Lamineeritud klaas kaitseb ka UV-kiirguse eest, klaasist läbi tulev UV-kiirgus on maksimaalselt 2%. Vandalismikindlad klaasid jagunevad turvaklassidesse P6B-P8B. Kuulikindlad klaasid jagunevad turvaklassidesse BR1-BR7 ja SG1-SG2, kuna tegemist on eriti suure raskusjõuga.

Tehtud tööd: