Milliseid aknaid inimesed eelistavad?

image_pdfimage_print

Iga teine aknaostja eelistab plastikmaterjalidest aknaid ja see on ka arusaadav, sest plastaknad on omadustelt puitakendega võrdsed kui hinnalt umbes kaks korda odavamad. Kui sageli ka silmaga vaadates ei saa arugi, mis materjalist aknad tegelikult on, siis milleks rohkem maksta?

Plastikaknad näevad välja tõetruud

Kuigi Eesti inimene kipub veel nii mõnigi kord eelistama traditsioonilisi puidust aknaid ja uksi, on aina rohkem neid, kes enne lõplikku ostuotsustust võrdlevad neid tehniliselt väga heal tasemel PVC-avatäidetega. Tänapäevased puitimitatsiooniga plastuksed ja –aknad näevad välja nii tõetruud, et sageli ei saa klient silmaga vaadates arugi, mis materjalist aknad ja uksed tegelikult on.

Plastikaken sobib iga arhitektuuristiiliga

Plastaknaid tasub eelistada nii tehnoloogiliste omaduste kui ka hinna pärast. Plastikakende tootmisel kasutatav tehnoloogia võimaldab kasutada lugematul hulgal põnevaid profiile ja viimistluslahendusi ning seda ka kõige erinevama kujuga avade puhul. Nii saab valmistada plastist lihtsalt ümmargusi, poolkaares ja teisi erikujulisi aknaid. Tänu modernsele välimusele ja ajatule disainile sobivad plastikaknad kokku iga arhitektuuristiiliga. Akna kuju ega värv ei sea kliendi loomingulisele vabadusele mingeid piire ning seda kõike puitakendega võrreldes pea poole odavamalt.

Hea soojapidavus ja avatavus

Ka soojapidavus on plastikakendel võrreldes puiduga võrdne ehk mõlemi U-väärtus jääb vahemikku 1.6 W/m2K kuni ca 0.8 W/m2K. Samuti saab mõlema aknatüübi jaoks tellida nii 2- kui ka 3-kihilisi klaaspakette ning neid nii õhu- kui ka argoontäitega või nii alumiinium kui ka sooja vaheliistuga jne. Mõlemad kasutavad kummitihendeid. Seega soojapidavuse osas pole mingit erinevust.

Samuti on plastik- ja puitaknad ühesuguselt avatavad ehk neil on sisuliselt samasugused sulgurmehhanismid. Aknaid saab avada nii ülevalt kui ka külje peale.

Pikaajaline kasutusvõimalus

Kuna materjalide hinnaerinevused on suured, siis tuleb endale selgeks teha, kas aknaid soovitakse aastakümneteks ehitatavale kodule või ajutisele peatuspaigale. Plastikaknad püsivad kaua, nad ei mädane ega kõdune ja eluea pikendamiseks vajalik hoolduski on neil lihtne. Veelkord meelde tuletuseks, et plastaknad on puitakendest siiski pea kaks korda odavamad. Milleks siis maksta rohkem!

Eesti aknaostja eelistatused on Klaasmerki hinnangul järgmised:

  1.  plastikmaterjalidest aknaid eelistatakse 50-55% juhtudel ning seda eelkõige tänu soodsale hinnale;
  2. puit-ja puit-alumiiniumaknaid eelistatakse 40-45% juhtudel;
  3. alumiiniumist akende turuosa on kuni 5 protsenti