Klaasmerk

Miks aknaklaasid higistavad?

Kui pärast aknavahetust hakkab uutele akendele kondenseeruma vett, on põhjus üsna lihtne – uued aknad on õhutihedamad ja nii muutus ruumi õhuvahetus järsult palju halvemaks. Kuidas akende higistamist vältida?

Probleem on sisekliimas

Kui pärast akende vahetust hakkavad aknaklaasid higistama, siis pole probleem üldjuhul aknas, vaid muutunud ruumi sisekliimas. Peale akende vahetust ei toimu enam loomulikku ventilatsiooni akna kaudu, liigne õhuniiskus hakkab kondenseeruma külmematele pindadele ja kodudes on nendeks aknaklaasid. Nii ei tähenda kondensaatvee teke kindlasti, et aknaga on midagi valesti, vaid näitab probleemi olemasolu sisekliimas.

Murekohta aitab lahendada ruumide regulaarne ventileerimine akna või sundventilatsiooni kaudu ja ruumide kütmine. Ehk teisisõnu – aknaklaaside higistamise vastu aitab, kui toas on õhk sobiva õhuniiskusega ja piisavalt soe ning seda ka klaasi pinnal. Õhu liikumine peaks toimuma akna läheduses ja pole mõtet seda paksude kardinatega pidevalt takistada.

Ruumide niiskuskoormust mõjutavad nii majaelanikud, täpsemalt nende hingamine, sealsed tegevused, näiteks toiduvalmistamine, kui ka ruumis olevad taimed ning palju muudki.

Tuuluta ja küta!

Kõige selle vastu aitab üks lihtne reegel – tuuluta ja küta. Kui majas pole korrektselt projekteeritud ning töötavat väljatõmbe ja sissepuhkega ventilatsiooni, mis hoiab siseõhu kvaliteedi normi piires, tuleb paratamatult korra või kaks päevas aknad avada ja ruume tuulutada. Alternatiiviks akna avamisele võivad olla ka ventilatsiooniklapid aknaraamis või -lengis.

Et kondenseerumine on füüsikaline nähtus, mis tekib temperatuuri langemisel allapoole kastepunkti, märkab akende higistamist eriti sügisel ja kevadel ning seda tänapäevaste akende puhul, sest neil on väga hea soojusisolatsioon. See on üheks udu tekkimise põhjuseks ka akna välimise klaasi pinnal.

Välimine aknaklaas kattub kondenseerunud veega, kui õhuniiskus on kõrge ja õhk jahe. Kuna sellel hetkel ei jõua toas olev soe õhk välimise klaasini, näitab ka klaasil olev vesi vaid head soojusisolatsiooni. Udu klaasil on seega märk sellest, et eesolevad aknad on tõeliselt kvaliteetsed ja energiasäästlikud.

Jäätumist ei tasu karta

Kui aga väljas on külm, tuleb ruumi kütta, sest suurema külmaga piirded jahtuvad ja toasooja säilitamiseks tuleb rohkem energiat kulutada.

Akende higistamist on vähem kolmekordsete klaaspakettide puhul, sest siis on sisemine klaasipind suhteliselt soe ja nii on ka kondenseerumisoht väiksem.