5 punkti, mille järgi valida õige aken
Selleks, et oma uute akendega täielikult rahule jääda, tuleb eelnevalt hästi läbi mõelda, mida on soov uute akendega saavutada. Hiljem on parandusi teha väga raske, sageli isegi võimatu, või kui, siis on see üsna kulukas.
Sobivus hoonega?
Akende tellimine algab sobivuse hindamisega majale ja ka teiste ümbruses olevate hoonetega, sest hoone akendega peab nõus olema ka ühistu, vajadusel tuleb saada luba ka Muinsuskaitseametist. Läbi tuleb mõelda, kui tuule- ja mürarikkas piirkonnas asuvale majale aknaid tahetakse, millisesse ilmakaarde nad jäävad ja kas nad on avatavad sisse- või väljapoole. Samuti tuleb jälgida nii majale kui ka piirkonda sobivat akende värvi. Teada on vaja ka, mida konkreetsetes ruumides tehakse ja kui sageli seal viibitakse, sest tänapäevased aknad on õhutihedad. Läbi tuleb mõelda edaspidine õhuvahetus ruumis ja kas see on energiasäästlik. Piisav õhuvahetus on ruumis viibijate tervise jaoks väga tähtis.
Raami materjal?
Üks põhimõttelisemaid valikuid tuleb teha aknaraami materjali valides, kuigi tegelikult moodustab raam akna pinnast vaid 10–12 protsenti. Nii on raami roll soojuse pidamisel üsna tagasihoidlik, sest akna pinnast on suurem osa kaetud siiski klaasiga ning klaaspinnal on soojapidavuses palju suurem tähtsus. Raami valikul tasub lähtuda hoone tüübist – kas tegemist on kortermaja või individuaalelamuga. Loomulikult tasub jälgida ka hinda, sest plastikraamid on üldiselt taskukohasemad.
Kahe- või kolmekordsed klaasid?
Tihti seistakse valiku ees, kas paigaldada kahe- või kolmekordse klaasiga aken. Üsna mõttetu on paigaldada soojustamata seina eriti hea soojapidamisega akent. Samuti ei anna see tulemust puuduliku ventilatsiooni korral. Arvestada tasub sedagi, et kahekordse klaaspaketi puhul on akende higistamise ehk neile kondensatsioonivee tekke risk suurem.
Kolmekordse klaasiga aknad on kahekordsetest kaalult raskemad aga oluliselt soojemad. Samuti on nende hind veidi kõrgem.
Aken kui kindlus müra ja liigse päikesevalguse eest?
Paljudes kodudes soovitakse, et uued aknad oleksid mürakindlad. Lihtsaim ja soodsaim lahendus selleks on kasutada klaaspaketis erineva paksusega klaase. Võimalik on kasutada ka spetsiaalseid klaase, kuid need on krõbedama hinnaga. Tihti tuleb esimesel korrusel asuva korteri puhul mõelda akna turvalisuse peale. Selleks on akendele mitmesuguseid klaaspaketi- ja suluselahendusi. Liigse päikesevalguse eest kaitsevad spetsiaalsed päikesekaitseklaasid.
Hilisem hooldus ja garantii?
Juba akent valides tasub silmas pidada, millist hooldust aknad hiljem vajavad. Akendelt tolmu ja mustuse võtmine on elementaarne, kuid tasub uurida, millist hooldust vajavad tihendid ja kui tihti tuleb neid määrida, samuti suluste hooldust. Kui tavalise hooldamisega (pesemine, määrimine) saab üldjuhul igaüks ise hakkama, siis teine lugu on akende reguleerimisega, tihendite vahetamise või muude akna toimivust mõjutavate töödega. Need peaks jätma vastava kvalifikatsiooniga spetsialistide teha. Kõigi akende korrasolekut tuleks jälgida pidevalt. Tutvuma peaks akende kasutus-ja hooldusjuhendiga, garantiitingimustega.
Jälgi ka seda, milline on garantii kestus ja garantiivälistused, kas müüjaks on tootja või vahendaja, kui suure tõenäosusega vastutab müüja oma toote eest ka viie aasta pärast. Aken on ehitustoode ja ehitustootena peab aken olema varustatud CE-märgisega ning sellega peab olema kaasas kasutusjuhend (muuhulgas juhised akna paigaldamiseks ja hooldamiseks). Akende kohta kehtib Euroopa standard EVS-EN 14351-1.
Küsi asjatundjalt nõu, uuri tootjate paigaldusjuhendeid ja tutvu juba paigaldatud akendega. Küsi mitu võrreldavat pakkumist. Akende valikul on targem üheksa korda mõõta ja üks kord paigaldada!
Loe veel – 8 põhjust miks valida plastikaknad