Kas ja kuidas peab aknaid hooldama?

PVC aknad
image_pdfimage_print

Õige akende hooldus toob rahulolu nende kasutamisest, sest päike paistab kaunilt sisse ning tagatud on ka nende pikemajalisem korrasolek. Teisisõnu täidavad aknad kenasti oma eesmärki.

Kui tavapäraselt pestakse aknaid korra, parimal juhul kaks aastas, siis sellisegi akende hoolduse juures tuleb puhastada hoolsalt ka aknaraamid ja tihendid. Pesemisel tasub kasutada neutraalset puhastusvahendit ja vett, kuivatamisel pehmet rätikut. Akende puhastamisel ei tohi kasutada suure kõvadusega teralisi puhastusvahendeid. Isegi siis, kui tundub, et sellega saab plekkidest kiiresti lahti.

Kipsi-, pahtli- ja krohvijäätmed tasub akendelt eemaldada puit -või plastpahtlilabidaga ja sedagi ainult juhul, kui pesemine tõesti ei aita.

Mida ei tohi teha?

Mitte mingil juhul ei tohi akent puhastada teravaotsaliste tööriistadega nagu noad, metallpahtlilabidad, terasvill, liivapaber ja muu selline, sest need kahjustavad akna pealispinda. Ka agressiivsed puhastusvahendid või lahustid nagu nitrolahusti, küünelakieemaldaja jne põhjustavad aknaprofiilide pealispinnale jäädava kahjustuse.

Samuti tuleb vältida liigse vee sattumist aknalaudadele, sest liigne vesi võib kahjustada aknalaudu ning need võivad punsuda. Staatilise laengu vältimiseks tasub kasutada antistaatikut.

Akende tehniline ülevaatus

Peale tavapärase puhastuse tuleb teha ka oma plastikakendele igal aastal vähemalt üks kord  väike ülevaatus, see tagab aknale pikaealise tõrgeteta funktsioneerimise. Selleks puhasta akende veeäravooluavad, eemalda tolmuimejaga tolm ja mustus aknalengi seest ning puhasta ummistunud avad puu -või plastikpulga abil. Tihendite hoolduseks tasub neid määrida vaseliini või spetsiaalse rasvapulgaga. Nii säilitavad tihendid elastsuse ning ei kleepu.

Suluste hooldus on oluline

Tähtis on teada, kuidas hooldada akna suluseid. Aknal võib olla kasutatud fiibersulust või metallsulust ja teavet selle kohta leiab ostudokumentidest või akna visuaalsel vaatlusel. Akende avanemise ja sulgemise ning hoolduse kohta leiab teavet vastava sulustuse kasutus-hooldusjuhenditest.

Millega puhastada PVC-aknaid?

Siinkohal olgu öeldud, et PVC-profiili pinda võib pühkida mitteabrasiivse puhastusvahendiga niisutatud lapiga ja seejärel kuivatada. Tugevalt määrdunud pindade puhul on soovitatav kasutada spetsiaalselt PVC-akende puhastamiseks mõeldud puhastuspiima. Mitte mingil juhul ei tohi PVC-profiile puhastada aknapesuvahenditega, sest olenevalt vahendist võib nendega puhastamine tekitada aknaprofiilile staatilist elektrit, mille tõttu aken hakkab tolmu hoopis niiöelda „külge tõmbama“.

Kui tavalise hooldamisega ehk pesemise ja määrimisega saab igaüks üldjuhul ise hakkama, siis akende reguleerimise, tihendite vahetamise või muude akna toimivust mõjutavate töödega enam mitte. Need peaks jätma vastava kvalifikatsiooniga spetsialistide teha.

Telli akende hooldus Klaasmerkist!