Mida pidada silmas liugukse siinide paigaldamisel?

Liuguksed Komandor
image_pdfimage_print

Liuguks liigub mööda siine, kuid kas neid saab paigaldada igale poole, kas ma tahan siine näha või peavad nad olema peidetud, vastused neile ja veel teistelegi tekkivatele küsimustele saad sellest tekstist.

Liuguksed on muutunud lihtsalt ruumieraldajast sistuselemendiks, mis loob isikupära ning annab võimaluse kasutada ruumi optimaalselt. Liuguste eripäraks on sobivus paigutada neid erinevatesse ruumidesse.

Ülasiinid vajavad korralikku riputuskarkassi

Üldjuhul paigaldatakse liugukse ülasiinid lakke kruvidega ja selleks on vaja tugevat ja korralikku riputuskarkassi. Tänapäeval kasutatakse ehitamisel aga palju kergeid materjale. Nii tuleb kohtadesse, kus saavad olema liuguksed paigaldada Gyproc-plaadi taha näiteks puidust tala.

Alasiinid nõuvad siledat põrandat

Liugukse alasiine saab paigaldada vaid siledale parkett või betoonpõranda sirgele ja loodis avale. Alasiinid paigaldatakse kahepoolse teibi, silikoonliimi või väiksemate kruvidega. Enne kleepimist tuleb põrand hoolega puhastada kogu mustusest. Kui põrand on vahatatud, tuleb vaha eemaldada spetsiaalse ainega.

Siin võib olla nähtav

Kui on tegemist kahe või enama uksetahvliga liuguksega, mida peab saama paralleelselt seinaga liigutada rohkem kui on tahvli laius, on vaja põrandas kasutada mingit juhtivat soont või liistu. Ukse alumises servas peavad olema väikesed rattad, mis liiguvad mööda juhtpragusid.

Ka ülasiin võib olla paigaldatud selleks eraldi tehtud avasse.

Siin võib olla peidetud

Ülasiiniga liugukse mehhanism võib olla peidetud avasse või koos klaasvaheseinte süsteemiga. Ainsaks piiranguks on ukselehe laiuse jagu vaba ruumi olemasolu ukseava kõrval.

Tähelepanu tasub pöörata siinide hooldusele

Kui lükanduksed liiguvad plastik-nailonrullikute peal, siis ei nõua need ka mingit erilist hooldamist. Määrdumise korral piisab lihtsalt lapiga puhastamisest. Kui aga liugukse paigaldus vajab juhtsiini põrandas, siis sellesse juhtsiini soonde hakkab tahes-tahtmata kogunema ka sodi ja prahti. Nii peab seda selleks, et uks vabalt liikuda saaks, aegajalt puhastama.

Siinid seina sisse

Kui kodu on veel projekteerimisetapis on mõistlik teha otsus seinasisese liugukse kasuks. Lisaks põrandapinnale jätab seinasisene liuguks vabaks ka seinapinnad. Seinasisest liugust saab tellida ka lukustatavana. Nii on nende kastutusvõimalus laiem. Neid saab edukalt kasutada nii magamistoa- või tualetiuksena kui ka paarisliugustena.

Seega, siinide paigalduse eripärad ei ole liugukse soovi korral takistus, vaid võimalus. Küsi asjatundlikku nõu Klaasmerkist ja tee just sulle sobivaim valik oma ala spetialisti nõuannetele toetudes.